CIEĽ starostlivosti v hospici

Medzi niektorými ľuďmi koluje mýtus, že do hospicu chodia nevyliečiteľne chorí ľudia už len zomrieť. Nezasvätenému pozorovateľovi sa to môže z diaľky naozaj takto zdať. V skutočnosti však tu naši pacienti prichádzajú žiť čo najplnšie až do poslednej chvíle. Pretože ich čas je poväčšine ohraničený chorobou, dokážu si o to viac vážiť každú chvíľu dňa.

Cieľom zdravotníckej starostlivosti v hospici je

  • zmierňovať utrpenie pacienta - liečebné postupy v hospici vedú k zmierneniu bolesti a iných nepríjemných prejavov choroby, k udržaniu najvyššej možnej kvality života pacienta až do jeho smrti. Nejde o násilné predlžovanie života ale ani jeho predčasné ukončenie eutanáziou.
  • rešpektovať pacientovu dôstojnosť – individuálne pristupovať k pacientovi, rešpektovať jeho priania; starať sa o zdravotné, sociálne, spirituálne potreby a telesnú hygienu pacienta;
  • sprevádzať pacienta a jeho rodinu - byť prítomný, umožniť príbuzným nepretržité návštevy a pobyt pri pacientovi, venovať sa pozostalým (korešpondencia, Zápisy do Knihy živých, podporné skupinky pre smútiacich)

 

Táto stránka používa cookies. Viac info